fbpx

Deprem Bölgelerinde Taş Ev Seçiminin Önemi

 • 10 ay önce
 • 1
Deprem Bölgelerinde Taş Ev Seçiminin Önemi

Deprem kuşağında yer alan ve dönem dönem şiddetli depremlere maruz kalan ülkemizde evlerin depreme dayanıklı olması oldukça önemlidir. Evin içerisinde depreme maruz kalındığında güvende olduğunu bilmek gereklidir. Özellikle depremi yaşamış ve etkilerini uzun süre hissetmiş kişilerin deprem bölgesinde ev seçiminde ilk olarak incelediği ve aradığı özellik dayanıklılığıdır. Deprem bölgesinde bir evin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini, deprem bölgelerinde taş ev seçiminin önemi ve dayanıksız yapıların nasıl anlaşıldığına dair tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hayatımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz evlerde depreme dayanıklılık açısından bakıldığında en düşük risk taşıyan ev yaşamımızı devam ettirmemiz gereken yerdir. Betonarme, prefabrik veya taş bir yapıda depreme karşı dayanıklılık için görsel olarak incelenmesi gereken bölge bodrum alanıdır. Bir yapının su tesisatının ve sıvı yalıtımının önemi deprem bölgelerinde oldukça kritiktir. Sıvı yalıtımı iyi olmayan betonarme ve prefabrik yapılarda paslanmalar oluşmaya başlar ve zamanla bu yapılar sağlamlığını kaybeder. Depremlerden de en çok etkilenen yapılar, tasarımsal veya işçilik hataları barındırmaktadır.

Yaşanılacak konutların inşa edileceği bölgenin zemini oldukça önemlidir. Bir yapı inşa etmeden önce zeminin özelliklerini incelemek ve detaylı bilgiye ulaşmak için jeolog veya jeofizikçilerden destek alınabilir. Özellikle fay hattına yakın bölgelerde yapılaşma yapılmamalı daha güvenilir bölgelere gidilmelidir. Betonarme yapılarda binalar ömrünü doldurduktan sonra risk teşkil etmemesi üzerine kontrollü şekilde yıkımları yapılmalıdır. Bu nedenle geleceğe yönelik hamleler yapmak ve doğru yatırım yapmak amacıyla deprem bölgelerinde taş ev seçiminin önemi oldukça değerlidir.

Taş Evler Depremde Dayanıklı Mıdır?

Doğal afetler olan deprem, yangın, sel gibi durumlarda asırlardır kullanılan evler olan taş evler sağlam durmaktadır. Taş evlerin en büyük avantajı her türlü iklim koşuluna ayak uydurması ve bu gibi afetlere karşı koruma oluşturabilmesidir. Deprem bölgelerinde taş ev seçiminin önemi bu nedenle oldukça yüksektir. Deprem sonrası taş evlerde herhangi bir hasar oluşmaz ve zemini itibariyle sağlam bir yapıya sahiptir. Bu nedenle depremden sonra bile ek bir maliyet oluşturmaz. Güvenilir, sağlıklı ve dayanıklı taş malzemelerinden oluşturulan yapı doğanın içinden gelmesi nedeniyle doğaya uyumlu davranır ve bu tehlikelere karşı güvenliğinizi sağlar. Taş evin arsa üzerinde konumlandırılması da taş evin sağlamlığını etkileyen faktörlerden biri olmaktadır.

Taş evlerin projelendirmesi de diğer yapılarda olduğundan farklı ilerlemektedir. Taş evlerde duvar kalınlıkları diğer yapılara nazaran daha fazladır. Taş evin yapılma şekli değerlendirilerek kolon, çatı gibi yapısal tasarımlar da göz önünde bulundurulmaktadır. Taş evin dış tasarımı ve kullanılan malzemeler kadar iç tasarımında da kullanılan materyaller deprem anında önem kazanmaktadır. Deprem bölgelerinde taş ev seçiminin önemi bu nedenle oldukça fazladır. Taş yapı mimarisi hem dış hem de iç özellikleri itibariyle taş ev konseptine uygun olmalıdır.

Taş Ev Yapımında Kullanılan Taşlar Nelerdir?

Taş ev hangi bölgede yapılacaksa o bölgenin özelliklerine ve iklimine uygun taş seçimi yapılmalıdır. Deprem bölgelerinde taş ev seçiminin önemi kadar kullanılan taşın da önemi bulunmaktadır. Bölgeye uyum sağlaması ve dayanıklılık özellikleri taşıyabilmesi için o bölgeden çıkarılan taşlar tercih edilebilir. Taş ev yapımı uzmanlık gerektiren bir iştir. Sert ve işlemesi zor olan taşlar yapıda kullanımı esnasında zorluk çıkarabilir; fakat işlem tamamlandığında oldukça sağlam bir yapı elde edilir.

Birbirinden farklı taş ev modellerinde kullanılan çeşitli taş modelleri şunlardır;

 • Tüf taşı,
 • Kayaç taşı,
 • Granit taşı,
 • Mermer.

Bu taşların haricinde bölgeden çıkan diğer taşlar da taş ev mimarisinde kullanılabilmektedir. Muğla, Bodrum, Antalya, Denizli, Kütahya, Ayvalık, Bergama, Trakya ve Aksaray, Afyon gibi illerimizde birbirinden farklı özelliklerde taş çıkarılmaktadır. Deprem bölgelerinde taş ev seçiminin önemi kadar yapıda kullanılan taşın kimyasal ve fiziksel testlerini geçmiş olması ve depreme dayanıklılığı da önemlidir.

Taş Ev Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Taş ev çok uzun yıllar boyunca sapasağlam durması ile güvenli yapılar arasındadır. En büyük avantajı da doğal afetlerden etkilenmemek veya minimum düzeyde etkilenmektir. Deprem bölgelerinde taş ev seçiminin önemi bu nedenle kritiktir. Fay hattının olduğu bölgeler deprem oluşan bölgeler olmakla birlikte yakın bölgelerde de etkileri sert olabilmektedir. Deprem bölgelerinde arazinin olduğu alan kadar kaliteli malzeme seçimi de oldukça önem arz etmektedir. Beton malzemelerin kalitesiz olması veya her katta aynı kalitede olmaması gibi durumlar zemin üzerinde fazla yüke neden olmaktadır. Bu durum olması gereken ağırlığın üzerine çıkmasına ve ufak şiddetli depremde bile fazla etki görülmesine neden olmaktadır. Taş evler belirli bir statik yük hesabına göre orantılı olarak inşa edilmesiyle ve doğal taş özelliği gereğince depreme karşı dayanıklılık özelliğini gösterebilmektedir.

Taş ev yapılarının diğer yapılara nazaran avantajları deprem bölgelerinde taş ev seçiminin önemi artırmaktadır. Bu yapıların özellikleri;

 1. Uzun ömürlü olması ve şiddetli depremlerden çok az etkilenmesi
 2. Sağlam bir temele ve yapıya sahip olması
 3. Geri dönüşümlü olabilmesi ve doğa dostu olması
 4. Doğal taş olması ve fabrikasyon üretim olmaması
 5. Sağlık için yararlı olması
 6. Yüksek katlı olmaması, yatay mimari olabilmesi ( iki katlı taş ev, tek katlı taş ev).

Deprem Bölgesinde Dayanıklı Evlerin Özellikleri

Fazla sayıda konut yapılması gayrimenkul sektöründe de rekabeti tetiklemektedir. Son yıllarda günümüzde artan konut ihtiyacına yönelik birçok inşaat firması da faaliyete geçmiştir. Özellikle büyükşehirlerde gün geçtikçe yapılan inşaat sayısı da artmaktadır. Artan konut sayısı ve eski yapıdaki konutlar değerlendirildiğinde depreme dayanıklı özellikte olması en önemli konudur. İstanbul gibi deprem bölgesi olan şehirlerde sağlam ve dayanıklı yapılar seçilmesine özen gösterilmelidir. Marmara, Ege, Güneydoğu Anadolu gibi deprem bölgelerinde taş ev seçiminin önemi bu nedenle günümüzde oldukça önem arz etmektedir.

Depreme dayanıklı özellikte olan evleri güvenli kılan detaylar şunlardır;

 • Projenin başlangıcından itibaren uzman bir kadro tarafından yasa ve yönetmeliklere uygun kaliteli malzemelerden yapılmış inşaat olmalıdır.
 • Yapı malzemelerinin su ve nemden korunuyor olması malzemenin daha sağlam olmasını sağlamakta ve yapıda kullanılan inşaat çeliklerinin korozyonunu engellemektedir. Su yalıtımı ve tesisatının betonarme yapılarda özellikle dikkatli yapılması gereklidir.
 • İnşaatın yapım aşamasında kullanılmakta olan özellikle betonarme yapılardaki beton kalitesi deprem riski için oldukça önemlidir. Betonun bazı değerleri karşılamaması ve her bölgede aynı kalitede olmaması gibi nedenlerle sağlam ve dayanıklı bir yapı elde edilemeyebilir. Bu nedenle deprem bölgelerinde taş ev seçiminin önemi oldukça fazladır. Taş ev doğal taştan yapılmış olması ve doğal afetlere karşı koruma sağlamasından dolayı deprem bölgesinde en güvenilir evler arasındadır.
 • Binanın temelinin sağlam olması ve depreme dayanıklı hale getirilmesi yapının güvenilirliği artırmaktadır. Aynı zamanda yönetmeliklere de uygundur.
 • Yapının kolonlarının projede olduğu gibi yapılması ve sonrasında değişikliklerin yapılmaması depreme karşı güvenliğin artırılmasını sağlar. Yaşanan depremler sonrasında en çok hasar gören binalar genel olarak projesinde sonradan değişiklik yapılan ve mühendisliğe aykırı yapılardır.
 • Bir yapıyı satın almak, kiralamak veya inşa ettirmek istiyorsanız bu bölgenin veya yapının deprem dayanıklılık testlerinden geçme durumunu incelemenizde fayda bulunmaktadır.

Bu yazımızda sizlere deprem bölgelerinde taş ev seçiminin önemi hakkında bilgi verdik. Bir önceki yazımıza https://tasevturkiye.com/2021/12/17/tas-ev-isi-yalitimi-nasil-gerceklesir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Teklif Al

GÖNDER
close-link