fbpx

Emekliliğinizin Tadını Çıkartabileceğiniz Öneriler

  • 8 ay önce
  • 1
Emekliliğinizin Tadını Çıkartabileceğiniz Öneriler

Günümüzde büyük şehirlerde yaşamakta olan herkes emeklilik hayalleri kurmaktadır. Kurulan hayallerin en başında da kırsal hayata dönmek veya doğa ile iç içe olmak vardır. Hatta çoğunlukla yoğun çalışmakta olan herkes emekliliği beklemeden şehir hayatından kaçarak bir an önce bu hayalin tadını çıkarmayı istemektedir. Hafta sonları veya tatillerde kaçamak yapabilmek adına yaşanılan şehrin kırsal bölgelerinde genellikle ahşap veya taş ev inşa edilmektedir. Emekliliğinizin tadını çıkartabileceğiniz öneriler arasında doğa içerisinde yer alan doğal özellikleri ile güven veren taş evler bulunmaktadır. Doğa ile birlikte huzurlu ve karmaşadan uzak yaşamak için en iyi alternatiflerden biridir.

Tamamen doğal özellikler içermesi, enerji koruması, ekolojik, modern ve zarif bir dokunuşa sahip evlerde yaşamak isteyenlerin de ilk seçeneği olan taş evler günümüzde de tıpkı geçmişte olduğu gibi sıklıkla tercih edilmektedir. Modern mimarinin de etkileriyle birlikte teknolojik ve modern çözümlerin evin içerisinde kullanılması mümkün olabilmektedir. Yaşanılan bölgenin özelliklerine uygun olarak taş yapısı seçilmekte ve bölgenin dokusuna göre dekore edilmektedir.

Taş evlerin bir diğer önemli özelliği ise dışarıda yapılabilecek hayallerinizi süsleyen yeşil bir bahçe veya yaşam alanıdır. Yeşilin insan psikolojisi üzerine olumlu etkileri ve huzuru sağlaması nedeniyle taş ev dış bahçelerinde göz kamaştırıcı peyzaj çalışmaları yapılmaktadır. Emeklilik döneminde bahçe işleri ile uğraşmak isteyenler için de oldukça avantaj sağlamaktadır. Emekliliğinizin tadını çıkartabileceğiniz öneriler bu yazımızda detaylı olarak belirtilmiştir.

Emeklilik Döneminde Hangi Evler Tercih Edilir?

Yıllarca aralıksız çalıştıktan sonra birikimleri değerlendirmek için genellikle betonarme evler, taş ev, iki katlı taş ev veya yazlık evler tercih edilmektedir. Doğal yaşam özlemi, huzurlu bir hayat sürmek için birikim yapan emekliler için istedikleri gibi dizayn edebilecekleri evler de oldukça önemlidir. İstek ve beklentileri karşılayabilecek, yüksek konfor sağlayacak ve şömine gibi hem iç ısıtan hem de dekoratif temaları işleyebilecek evler tercih edilmelidir. Emekliliğinizin tadını çıkartabileceğiniz öneriler arasında ev seçimi genellikle taş evlerdir.

Hem evin istenilen şekilde dekore edilebilmesi hem de şömine gibi büyük bir ısınma kaynağı yüksek duvarlı ve geniş mekâna sahip olan taş evlerde oldukça güzel görünmektedir. Şık dekorasyonun yanı sıra ısınan ev taşın doğal yapısı olan yalıtım özelliği itibariyle ısısını hemen kaybetmez ve uzun süre ortamın sıcak kalması da sağlanır. Emeklilikte dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de tasarruf konusudur. Taş evler ilk bakıldığında maliyetli bir yatırım gibi görünse de uzun soluklu düşünüldüğünde aslında yatırımın çok daha fazlasını getirdiği bilinmektedir. Doğal ve kullanışlı olmasına ek olarak bakım ihtiyacının gelecek dönemlerde maliyet oluşturmaması ile de taş ev modelleri seçimi oldukça popüler tercihler arasındadır.

Emekliliğinizin tadını çıkartabileceğiniz öneriler arasında kesinlikle yaşam alanları yer almaktadır. Yaşam alanları, yılların vermiş olduğu yorgunluğu üzerinden atabileceğiniz ve hobilerinize zaman ayırabileceğiniz şekilde tasarlanarak keyifle vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Zaman bulamadığınız ve sürekli yapmak istediğiniz hayallerinizi gerçekleştirmek için doğru bir zaman olan emeklilik döneminde tam olarak ne istediğinize karar vermeniz gereklidir. Bahçe kullanımına ve günlük olarak bahçenizde istediğiniz gibi spor yapmanıza engel olabilecek hiçbir şeyin kalmadığı bu dönemde tamamen sizin ve ailenizin rahat edeceği evleri seçmeniz bundan sonraki hayatınızın nasıl geçeceğinin de kararıdır.

Mutlu Bir Emeklilik İçin Hangi Bölgelerde Ev Tercih Edilmelidir?

Mutlu bir emeklilik dönemi için eğer yazlık bölge tutkunuysanız Akdeniz, Ege ve Marmara bölgeleri, tarım yapmak ve doğa ile iç içe olmak için Ege, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, kışlık bölge olsun ama bol yeşili olsun diyorsanız Karadeniz ve Marmara bölgeleri tercih edilmelidir. Emekliliğinizin tadını çıkartabileceğiniz öneriler arasında hangi bölgede olursanız olun bu bölgenin coğrafyasına uygun evler ve yaşam alanları tercih edilmelidir. Hemen hemen her bölgede uyum sağlayan ve uzun yıllar boyunca dayanıklılığını koruyan evler sizi hem yaz mevsiminin sıcak etkilerinden hem de kış mevsiminin soğuk etkilerinden koruyabilmelidir. Ev tercihi yapmadan önce hangi bölgede ve hangi şehirde yaşamak istediğinize karar vermek ilk adımdır.

Bölgeye karar verdikten sonra istediğiniz evin özelliklerine odaklanılmalıdır. Hobilerinizi yapabileceğiniz ve ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir bölgede taş ev, betonarme ev, müstakil ev, villa gibi birçok ev tercihi yapabilirsiniz. Örneğin, Ege kasabalarından birinde bir tekne alıp balıkçılık yapmak istiyorsanız, denize yakın veya teknenizi gerektiğinde karada da tutabileceğiniz bir alana ihtiyacınız olabilir. Buna göre ev seçimi yaparken bahçesinin büyüklüğünü de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Marmara ve Ege Bölgeleri zamanında yapılmış olan birçok dayanıklı taş evi barındırmaktadır. Taş evler yalıtım özelliklerinin işlevsel olması nedeniyle sıcak bölgelerde özellikle tercih edilmektedir. Işıl ışıl pırıltılı ve masmavi bir deniz ile yaşamakta olduğunuz serin taş ev yaz mevsiminin tadını çıkarmanızı sağlamaktadır. Antalya, Çanakkale, Muğla, İzmir, Aydın ve birçok ilimizde taş evler bu nedenle tercih edilmektedir. Emekliliğinizin tadını çıkartabileceğiniz öneriler arasında aslında en önemlisi artık zamanın farkına varmak ve anı yaşamaktır.

Emeklilikte Taş Ev Tercih Etmenin Avantajları

Emeklilik döneminde hatta çalışma hayatının olduğu dönemde şehirden ve kalabalıktan kaçış için en iyi alternatiflerden biri olan bağ evleri, kır evleri, taş evlerin temelinde keyifli zaman geçirmek ve kendine zaman ayırmak bulunmaktadır. Kendinize zaman ayırdığınızda birçok şeyi düşünmek yerine sadece dinlenmek ve kaliteli zaman geçirmek öncelik haline gelmektedir. Kaliteli zamanı oluşturmak için yaşadığınız veya kaldığınız evin özellikleri bu nedenle oldukça önemlidir. Yapısı gereği huzur veren ve rahatlığınızın ön planda olduğu evler tercih edilmelidir.

Günümüzde yapısından gelen şık tasarım ve işlevselliği bakımından taş evler ön plandadır. Emekliliğinizin tadını çıkartabileceğiniz öneriler arasında bu nedenle taş ev başlarda yer almaktadır. Doğal taş özelliğinde olması ve inşa edilirken kimyasal malzemelere yer verilmemesi, hava filtrasyon özelliğinin olması ve ekolojik özellikleri barındırması nedeniyle tercih edilmektedir. Emekliliğinizin tadını çıkartabileceğiniz öneriler arasında taş evin olmasının bir başka nedeni ise tasarruflu olması ve uzun ömürlü olması gelmektedir. Yalıtım özellikleri sayesinde enerji tasarrufu yapmanızı sağlar. Aynı zamanda ses yalıtımının olması da size huzur verir. Dışarıdan gelen gereksiz gürültülere maruziyet minimuma inmektedir.  Bölgenin yapısına uygun taş seçimi yapılarak inşa edilen taş evler oldukça kullanışlı ve uzun ömürlüdür. Bakım maliyeti oluşturmaz

Emeklilikte Ev Dekorasyonu

Ev dekorasyonu hayatımızın her döneminde oldukça önemlidir. Özellikle emekliliğinizin tadını çıkartabileceğiniz öneriler arasında ev dekorasyonunuzu kendiniz de yapabilirsiniz. Dekorasyon için öncelikli olarak hangi tarzları benimsediğinize dikkat etmeniz gereklidir. Emeklilikte oluşan kıymetli boş zamanı istediğiniz kendin yap projeleri ile değerlendirerek kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Taş ev mimarisine sahip modern yapılarda özellikle bahçe dekorasyonuna oldukça önem verilmektedir. Emekliliğinizin tadını çıkartabileceğiniz öneriler arasında bir de doğanın tadını çıkarmak bulunmaktadır. Bu alanda peyzaj çalışmalarınızı kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz. Evin özellikleri incelenmeli ve özellikle iç dekorasyonda uygun mobilya ve ışık seçimi yapılmalıdır. Taş evler genel olarak yüksek kolonlara sahip olması nedeniyle doğru bir aydınlatma seçimine ihtiyaç duymaktadır.

Bu yazımızda sizlere Emekliliğinizin tadını çıkartabileceğiniz önerilerde bulunduk. Önceki yazımızı https://tasevturkiye.com/sehir-hayatina-ufak-bir-ara-icin-tas-evler/ linkinden okuyabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Teklif Al

GÖNDER
close-link