fbpx

Kış Ayının Vazgeçilmezi Şömine ile İçinizi Isıtın

  • 9 ay önce
  • 1
Kış Ayının Vazgeçilmezi Şömine ile İçinizi Isıtın

Şömine, çoğunlukla taş ev projeleri içerisinde yer alan, hem ev ısıtma sistemi için tasarlanan hem de evin mimari yapısına dekorasyon anlamında destek sağlamak açısından mimari bünyede bulundurulan yapılardır. Yemek pişirmek için dahi kullanıldığı, bu konsepte yönelik oluşturulan konseptler de mevcuttur.

Şöminelerin kullanımında önemli olan birçok konu vardır. Sağlığa zarar vermemesi açısında tercih edildiği taş ev modellerinde baca sistemi bilirkişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde yanlış kullanım pek çok zarara yol açacaktır. Doğru baca sistemi ile kurulan şömineler aracılığıyla evin içerisindeki hava kurumadan ortam ısınması sağlanabilmektedir. Taş Ev Türkiye bu bağlamda danışanlarına en doğru ve profesyonel yaklaşımlarla hizmet vererek mimari yaklaşımlarıyla müşterilerini aydınlatmaktadır.

Şömine, eski yöntemlerdeki ısınma yollarından biri olmakla beraber en bilindik ancak lüks olanıdır. Soba ısıtma sistemi gibi bir mantıkla işleyen ancak sobaya nazaran daha işlevsel olarak kullanılan ısınma aracıdır. Diğer ısınma yöntemlerine göre daha tasarruflu olan bir yöntemdir. Evin havasını kurutmadan ısıttığı gibi aynı zamanda ev dekorasyonu şıklık kazandırarak katkıda bulunur.

Ev içerisinde yer alan pek çok dekorasyon ürünü evin değerini ve kalitesini belirler. Şöminesi olan evlere yaklaşım da diğer sıradan evlere olan yaklaşımdan oldukça farklıdır. Eve değer katarak satış bedelinin artışında fayda sağlar. Değer ve prestiji artan ev piyasada kolayca satılarak alışverişin hızlıca gerçekleşmesine etki eder.

Şömine severler içinse hayal ettikleri ortamları oluşturmaya, huzurlu ortamları sağlamaya etki eder. Romantik anlar oluşturarak kişilerin sevdikleriyle etkili ve huzurlu zamanlar geçirmeye teşvik eder.

Taş evler yapılış itibariyle tek veya iki katlı taş evler şeklinde inşa edilebilir. Hangi kat sayısı ile inşa edilmiş olursa olsun genel olarak izole yerlerde bulunan ve oluşturulan yapılardır. Bir deniz kıyısında veya ormanlık alan içerisinde yer eden taş evler bünyesinde mutlaka şöminelere yer vermelidir. Bu sayede evin albenisi artırılarak müşteri kapasitesinde artış ortaya çıkacaktır. Doğru eller tarafından inşa ve dekore edilen taş ev modelleri günümüzde yaşanan pandemi koşulları sebebiyle bireyler tarafından kiralama veya satın alım açısından sıklıkla tercih edilen yapılardır.

Kış aylarında ise dekorasyonunda bulunan, şehirden uzak, kişilere huzur vadeden taş ev mimari projeleri günümüzde hafta sonu kaçamakları ve huzur durakları olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

Taş Evde Şömine Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Taş ev projeleri için doğru bir şömine seçebilmek için öncelikle var olan çeşitlerle ilgili detaylı bir bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Şöminenin ev dekorasyonunun bir parçası haline getirilebilmesi için ilk olarak profesyonel bir yardım almak gerekse de yine de şömine tanımlarını kabaca da olsa bilmek gerekmektedir. Bu yazımızda sizin için sıklıkla kullanılan şömine çeşitlerini derledik.

  • Odunlu şömineler; odun kullanılarak yakılabilen, yeni mimari anlayışa göre yapılan taş evlerde genel olarak salona konumlandırılarak yer verilen dekorasyon parçasıdır. En çok tercih edilen çeşit arasında yer almaktadır.
  • Elektrikli şömineler; led ışıklarla şöminenin görüntüsü sağlanarak oluşturulmuş bir şömine çeşididir.
  • Doğalgazlı şömineler; şöminenin doğalgaz ile yakılabilen çeşitlerindendir. Tercih edilme oranı her geçen gün artış göstermektedir.
  • Etanollü şömineler; adında da geçtiği üzere yakımı için etanol gereken çeşididir. Koku ve is yapmayan etanol bacasız bir evde dahi şömine kullanımına olanak sağlayan bir maddedir.

Taş evlerde ise en çok odunlu şömineler tercih edilmektedir. Taş evler odunlu şöminelerin kullanımı için de uygun bir yapıya sahip olmasından dolayı tercih sıklığı en çok bu taş ev projelerinde görülmektedir. Gerek odun depolama alanları gerek doğa ile iç içe kurulan evlerin konumu ve gerekse baca sistemlerinin güvenilirliği kapsamında erişimin daha kolay olduğu ev stili olmasından dolayı odunlu şömine çeşidi çok fazla tercih edilmektedir.

Bir ev içerisinde şömine seçimi yapılacaksa dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Bunlardan ilki şöminenin yapılandırılacağı alan seçiminin doğru belirlenmesi gerekmektedir. Bir diğer adım ise kullanılacak malzemenin, seçilecek şömine türünün ev alanı içerisinde uyumlu olup olmayacağı belirlenmelidir. Şöminenin yalnızca bulunduğu alanı değil de diğer odaları da ısıtması isteniyorsa uygun mimari yaklaşımlarla diğer odalar için de uygun bir ısıtma sistemi teknolojisi oluşturulmalıdır.

Şömine Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taş ev dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen ve dekorasyona estetik bir görünüm kazandıran şömineler kullanıcılarını her daim cezbetmektedir. Şıklığıyla ve yarattığı atmosfer ile vazgeçilmez dekoratif parçalardan olan ve ısınma aracı olarak da kullanılan şöminelerin kullanımında dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Biz bu yazımızda taş ev modelleri içerisinde sıklıkla kullanılan odunlu şömine kullanımında dikkat edilecek unsurları ele aldık.

İlk olarak şömineye odun doldururken mutlaka doldurulan odun miktarına dikkat edilmelidir. Kapasitesinin alacağı kadar doldurulmalıdır, kapasite fazlası doldurulursa yakma işlemi gerçekleşmeyebilir. Ateşin daha yavaş, ağırdan ve uzun süreli yanabilmesi için odunlar ateşe teker teker ve yavaş şekillerde doldurulmalıdır. Bu işlem gerçekleştirilirken mesafe doğru ayarlanmalıdır ve işlem boyunca dikkatli bir şekilde yakma işlemi gerçekleştirilmelidir. Ateş çok harlı yandığı anda üzerine odun atmaktan kaçınılmalıdır. Aksi halde alev sıçramaları, yanık vakaları veya ileri safhalarda yangınlar ortaya çıkabilmektedir. Bunun yerine ateş daha sakinlemiş ve harı dinmiş bir halde iken odun eklemek doğru olacaktır.

Şömine kullanımı güzel ve huzurlu olduğu kadar tehlikeli ve dikkat gerektiren bir iştir. Bu nedenle ateş yakıldığı ve odun eklendiği esnalarda kısacası şömineye yapılan her müdahale anında kendimizi ve çevremizde yer alan çocukları korumak oldukça önem teşkil etmektedir. Çöp, plastik atık, çıra, çalı, karton, saman vb. gibi ürünleri şöminede yakmak şöminenin aşırı ısınmasına sebep olacağından kesinlikle yakılması önerilmemektedir. Şöminelerde kullanımı daha çok önerilen ürünler arasında meşe ve kaya odunları yer almaktadır. Sebebi ise kıvılcım oluşma oranının en az olduğu odun türlerindendir. Yanma havası girişleri sıklıkla değişerek temizliğinin sağlanması önerilmektedir.

Yanmakta olan şömineye dokunulmamalıdır. Yanma tehlikesine karşılık tüm önlemler alınmalıdır. Baca içerisindeki kesit alanının dairesel halkalarla oluşturulmasına dikkat edilmelidir. Şömine haznesinin sızdırmaz özellikli ve ısıya dayanıklı özellikte olması gerekmektedir. Kullanılacak baca sistemi ile şöminenin hava akımının uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Taş ev konseptlerinde daha fazla yer verilen şömineler çoğunlukla estetik kaygılar sebebiyle tercih edilmektedir. Estetik bağlamda da dekorasyonda ciddi katkıları olan şöminelerin doğru ve uzun süreli kullanımı için yukarıda değinilen tüm konular titizlikle değerlendirilmelidir. Yanlış bir kullanım ile ortaya çıkabilecek zararlar öngörülerek gerekli önlemler alınmalıdır. Yalnızca estetik yönlerine odaklanmayıp, şömine için yapılacak tüm bakımlar atlanmadan yapılmalıdır. Şöminenin gönül rahatlığıyla kullanımının sağlanabilmesi için tüm teknik problemler giderilmeli, estetik yeterlilikleri de sağlanmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise uyumadan önce şömineyi söndürmek gerekmektedir. Aynı şekilde şöminenin kontrolünün sağlanamayacağının düşünüldüğü tüm anlarda güvenli bir şekilde söndürülmesi sağlanmalıdır.

Uygulanan tüm bu yöntemler ile hem taş ev huzurunu ayrıca yaşayabilmek hem de ev olanaklarından birisi olan şöminenin huzuruna varmak mümkün olabilecektir.

Bu yazımızda sizlere kış ayının vazgeçilmezinden bahsettik. Bir önceki yazımıza https://tasevturkiye.com/neden-prefabrik-ev-yerine-tas-ev-secmeliyiz/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Teklif Al

GÖNDER
close-link