fbpx

Şehir Hayatına Ufak Bir Ara İçin Taş Evler

  • 8 ay önce
  • 1
Şehir Hayatına Ufak Bir Ara İçin Taş Evler

Şehir hayatı insan hayatı üzerinde birçok etkiye sahiptir. Stres, kaygı, endişe, kalabalık, pahalılık, çevre kirliliği, trafik şehir yaşantısında en çok rahatsızlık duyulan durumlar arasındadır. Zamanında kırsaldan şehre bir dönüş varken artık günümüzde şehirden kırsala doğru bir yönelim bulunmaktadır. Bu yönelim doğrudan bir göç olmamakla beraber sadece ikincil bir oturum olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere şehir hayatına ufak bir ara için taş evlere kaçmak için nedenlerden bahsettik.

Genel olarak şehir hayatına ufak bir ara için taş evler günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. İkincil yaşam alanı yerine doğrudan ev olarak kullanılmaktadır. Şehirde doğup büyüyenler için alışılan düzenin dışına çıkarak uzaklaşmak her ne kadar zor olsa da şehir merkezinden uzakta keyifli ve sağlıklı bir hayat sürebilmeniz mümkündür.

Şehir hayatına ufak bir ara için taş evler ile kendinizi doğanın kucağında bulabilir ve tertemiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Taş evler doğal ve sağlıklı bir seçim olması nedeniyle şehirden uzaklaşanlar tarafından tercih edilmektedir. Doğal taş günümüzde modern mimarinin vazgeçilmez parçaları arasındadır. Doğal taşın oluşumu esnasında özgünlüğü, dokusu, rengi ile uzman ekipler tarafından eşsiz tasarımlara imza atılabilmektedir. Sürdürülebilir, ekolojik, dayanıklı, doğala yönelme gibi arzusu olan kişiler tarafından taş evler kullanılmaktadır. Şehir hayatının çevreye oluşturulduğu kirlilikten kurtulup tamamen çevre bilinci ile doğada huzurlu olarak yaşamak için uzaklaşmak sağlığınız için gereklidir.

Şehirden Kaçmak İçin 5 Neden

Şehir hayatına ufak bir ara için taş evler seçilmeden önce şu 5 nedene dikkat edilmelidir;

Yaşam Kalitesi

Kalabalık ortamda yaşamak gürültü, çevre kirliliği gibi birçok konuyu da beraberinde getirmektedir. Kalabalığın verdiği yorgunluk ile sürekli ve düzenli bir uykuya sahip olunamamaktadır. Günlük koşturmacalar devam ederken eve gidildiğinde bile dinlenilememekte ve hayat kalitesi de günden güne düşmektedir. Özellikle soğuk mevsimlerde ise kirli hava daha da kendini göstermektedir.

Mahremiyet

Topluluk içinde aslında sadece ince duvarlar ile bölünmüş yapılarda yaşamaktayız. Bu da toplu yaşamın bir örneğidir. Birlikte yaşanılan betonarme yapılarda ses yalıtımları çoğunlukla efektif olmamaktadır. Bu nedenle birçok kez komşularla sıkıntılar yaşanmaktadır. Bireysel yaşama ve şehir hayatına ufak bir ara için taş evler bu noktada doğru bir tercih olabilmektedir.

Yeşil Alan

İnsan özü gereği yeşile özlem duymaktadır. Betonarme yapılarda yaşarken yeşil alana ulaşmak her daim kolay ve ulaşılabilir olmamaktadır. Yürüyüş yapmak, bahçenin tadını çıkarmak, bisiklete binmek gibi doğa ile iç içe olabileceğiniz aktiviteleri rahatlıkla gerçekleştirebilmek için şehirden uzak bir hayat benimsenebilir.

Bireysel Alan

Taş ev gibi özel mülklerde yaşam alanı hem iç mekân hem de dış mekân olarak tasarlanmaktadır. Bu sayede sadece evin içi ile sınırlı kalmayıp bahçenin de tadını çıkarabilirsiniz. Bahçede evcil hayvanlar ile rahatlıkla vakit geçirebilir, bahçe işleriyle de uğraşabilirsiniz. Aileniz için de güvenilir ve konforlu bir dış alan oluşturmuş olabilirsiniz.

Güvenilir Yapı

Betonarme yapılar inşaatı esnasında kimyasal içerikli ürünlerin kullanılması ve doğal afetlere karşı istenilen güvenliği oluşturamadığı için doğal taş evler günümüzde oldukça popülerdir. Sağlıklı yaşama dikkat etmek ve güvenilir yapılarda yaşamak için şehirden uzaklaşarak bir taş ev inşa ettirebilirsiniz.

Şehirden Doğal Yaşama Geçmek

Şehir hayatını bırakıp doğal yaşama geçiş yapanların birinci sebebi genel olarak sağlıklı yaşam ve kalabalık ortamlardan uzaklaşmaktır. Tamamen şehir hayatının bırakıldığı gibi aynı zamanda şehir hayatına ufak bir ara için taş evler de kullanılmaktadır. Şehir yaşantısından kopamayan ama arada bir nefes almak için ihtiyaç duyanlar için yaşanılan bölgeye yakın taş evler bulunabildiği gibi sıfırdan inşa edilebilmektedir. Taş evler yapısında doğal taşlar kullanılması nedeniyle içine girildiği andan itibaren huzur ve konfor sağlamaktadır. Doğal taşın sürdürülebilir, uzun ömürlü olması, geri dönüştürülebilmesi, ısı yalıtımının olması ve çevreci bir yaklaşıma sahip olması nedenleriyle günümüzde de tıpkı geçmişte de olduğu gibi oldukça popülerdir. Değişen dünya gereğince huzur anlayışı da değişmektedir. Huzurun modern mimari ile buluşması, taş evler sayesinde karşımıza çıkmaktadır.

Doğal yaşam denilince akla ilk gelen yapılardan biri olan taş evler, uzun ömürlü, enerji tasarrufu sağlaması, ısı ve nem dengesini koruması nedeniyle her dönemde sık sık kullanılan bir yapı malzemesidir. Doğanın enerjisine uyumlu ve atmosfer kirliliğine neden olmamakta ve şehir hayatına ufak bir ara için taş evler oldukça kullanışlıdır. Doğal taş evler, doğa ile iç içe yaşam alanlarını da beraberinde getirmekte ve sevdiklerinizle beraber keyifli anlara şahit olmaktadır.

Hangi Bölgeler Tercih Edilmelidir?

Şehirden uzaklaşıp yeşile ve denize yakın olmak isteyenler için bölge seçimi ihtiyaca ve beklentiye göre yapılmalıdır. Ülkemizde taş evler birçok ilde rahatlıkla inşa edilebilmektedir. Genel olarak Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun haricinde ısı yalıtımının etkin şekilde kullanılabilmesi nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de mevcuttur Şehir hayatına ufak bir ara için taş evler veya tamamı ile şehri bırakmak isteyenlerin ortak kaçış noktasıdır. Küçük bir şehir içerisinde merkeze taşınmak istenilen bölgeye yakınlığı da sağlamaktadır. Doğrudan deniz kenarı veya ormanın içerisine de doğal taş ev inşaatı yapılabilmektedir. Temiz hava, serin dalgalar, rüzgâr esintisi ile şehir hayatının karmaşasından uzaklaşmak ve doğanın tadını çıkarmak için taş evler rahatlatıcı özelliğe sahiptir.

Ülkemizde en çok taş eve sahip olan beldeler; Köyceğiz, Şirince, Çeşme, Alaçatı, Marmara Ereğli, Foça, Ayvalık, Karaburun, Kemer, Bodrum, Kaş, Datça, Kuşadası gibi denize yakın beldelerdir. Şehir hayatına ufak bir ara için taş evler bu bölgelerde sıklıkla bulunmakta ve ulaşımı da kolay olabilmektedir. Yılın her döneminde denize girmek için uygun olamasa da huzurlu bir ortamda rahatlıkla yaşayabilirsiniz.

Taş Ev Yapımında Hangi Doğal Taş Seçilmelidir?

Yaşanılan şehrin coğrafik özellikleri, kültürü ve bölgede çıkan doğal taş düşünülerek seçim yapılmalıdır. Birçok doğal taş çeşidi bulunmaktadır. Bunların arasında en yaygın olarak kullanılan doğal taşlar traverten ve granit doğal taşlarıdır. Bölgesel özelliğine göre tüf yani volkanik taşlar da kullanılabilmektedir. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir ev olarak bilinen doğal taş evler, şehir hayatının kalabalığından kaçanlar için de vazgeçilmez alternatiflerden biridir. Şehir hayatına ufak bir ara için taş evler bu neden günümüzde gelişen çevrecilik anlayışı ve huzurlu bir yaşam için günden güne ilgi görmektedir.

Bunun haricinde estetik görünüşü ile modernizmi de desteklemektedir. Dış tasarımının yanı sıra taş evlerin işlevselliği de oldukça önemlidir. Taş ev ve iki katlı taş evler günümüzde en çok tercih edilmekte olan taş ev projeleri arasındadır.

Devam eden projelerimizi https://tasevturkiye.com/devam-eden-projeler/ linkinden inceleyebilirsiniz.

Doğru konum, doğru ekip ve doğru taş seçimi ile kusursuz bir taş eve sahip olabilirsiniz. Güzel, şık tasarımlı, modern ve çağdaş dekore edilmiş dış mekân ile şehir hayatına ufak bir ara için taş evler inşa ettirebilir veya tamamlanmış projelerden size en uygun taş evi tercih edebilirsiniz. Doğru teknikler ve doğru malzemeler ile projelendirme ve uygulama hizmetlerini vermekte olan güvenilir firmalarla çalışmak oldukça önemlidir. Evin kalitesinin dayanıklı, sağlıklı, uzun süreli olabilmesi ve taş evin özelliklerinden faydalanabilmek için doğru bölgede doğru firma ile yola çıkılmalıdır.

Önceki yazımızı https://tasevturkiye.com/tas-ev-yapiminda-kullanilan-taslar-ve-ozellikleri/ linkinden okuyabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Teklif Al

GÖNDER
close-link