fbpx

Taş Ev Nedir? Taş Ev Yapımı Hakkında Her Şey

  • 2 sene önce
  • 1
Taş Ev Nedir? Taş Ev Yapımı Hakkında Her Şey

Son yıllarda popülerliğini artıran ve birçok özelliği ile de insanların hayalini kurduğu taş evler herkesin merak konusu olmuştur. Kısaca özetleyecek olursak; ana malzemesi taş olan, kesme ve kırma taşlar kullanılarak yapılan evlere taş ev denir. Asırlardır yapı malzemesi olarak kullanılan taşların birçok avantajı bulunmaktadır. Betonarme yapılara göre eskime ve yıpranma payı daha düşük olan taş evler, sağlam yapısı ve estetik görünümüyle her zaman tercih edilir olmuştur. Taş ev yapımı da bu nedenlerden dolayı günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Her taş ev kendine özgü bir yapıya sahiptir. Yapımında doğal taşların kullanılması ile bu evlerin hepsi birbirinden daha güzeldir. Doğal taşların zamanla doğayla bütünleşmesi sayesinde bu evler daha da güzelleşmektedir.

 

tas_ev_nedir

Taş evler birbirine her ne kadar benzese de yapım teknikleri ile birbirinden ayrı özellikler taşımaktadır. Taş ev duvarları diğer yapılara göre çok daha kalın örülmektedir. Dayanıklılık, sağlamlık ve doğal iklimlendirme özelliğini kuvvetlendiren duvarlar, yalıtım için oldukça önemlidir. Taş evler duvarları ile yaz ve kış aylarında ısı geçişlerinin önüne geçer. Soğuk ve sıcak iklimlerin özelliklerine göre seçilen bölgelerin coğrafik yapısına uygun taşların seçimi de evin dayanıklılığı ve yalıtımı için de oldukça önemlidir. Taş ev yapımı konusunda bu nedenle yalıtım özelliklerine dikkat edilmektedir. Kendinden yalıtım özelliği olan ve doğal taş kullanılan bu ev yapısı günümüzde modern yapılar ile doğayı da bir araya getirmektedir. Mimari yapısının haricinde farklı ve etkileyici özelliklere sahip olması nedeniyle de sıklıkla hayali kurulan evler arasında yerini almaktadır.

Bu yazımızda taş evler, özellikleri ve yapım aşamasında dair detayları sizler için derledik.

Taş Evin Özellikleri

Üst düzey yalıtımı sayesinde yazın sıcak havayı, kışın ise soğuk havayı önleyen taş evler ısının korunmasını sağlar. Isı ve ses yalıtımı noktasında betonarme yapılardan çok daha büyük avantaj sağlar. Şehirden uzak veya şehir içi bir yaşam için dışarıdan gürültü girişinin önüne geçer. Ayrıca dışarıdan hiçbir haşere ve benzeri hayvan türlerinin geçiş yapmasına izin vermez. Böylece kırsal alanlarda dahi rahat bir yaşantıya olanak tanır.

Taş evler, nem tutmayan yapısı sayesinde de uzun ömürlüdür ve bu sebeple de oldukça tercih edilebilir konutlardır. Nem konusunda özellikle betonarme yapılarda yıllarca sorun yaşayanlar için bulunmaz bir nimettir. Son derece sağlam ve nem geçirmez olduğundan dolayı da boya veya tadilat gibi gereksinimler duymayan taş evler, masrafsız oluşunun ötesinde oldukça ekonomiktir. Şehirlerde inşa edilen konutlara nazaran tereddütsüz kabul edilebilir tutarlara taş ev sahibi olmanız mümkündür. Zira, taş ev yapısı itibariyle taş malzemeden meydana gelir.

tas_evin_ozellikleri

Taş evler, görünüşe önem verenler için ise paha biçilemez derecede estetik taş türleriyle örülebilir. Şehir içinde olsa bile benzersiz bir hava katar ve doğa ile iç içe hissini yaşatır. Kırsal bir bölgede ise adeta kamuflaj görevi görür.

Taş ev yapımı doğa için de oldukça faydalıdır. Ekolojik özellik taşıması nedeniyle hem doğa hem de insan sağlığı için gereklidir. Doğal taşların tekrar mimari yapı ile buluşması sayesinde sürdürülebilir bir yapıya imza atılır. Çevreye zarar vermek yerine iyileşmesine destek olmak ve uzun süre kullanılabilmesi nedeniyle de başka bir inşaat malzemesine ihtiyaç duyulmaması sayesinde doğayı da koruyabilmektedir. Sağlam bir yapıya sahip olması nedeniyle de doğal afetlerden etkilenmemektedir. Yanıcı özelliği olmadığından yangın gibi afetlerden de korunmaya destek olmaktadır.

Taş yapısının doğal olması nedeniyle genel olarak taş evler bakıma ihtiyaç duymamaktadır. Yıllar boyunca özelliklerini koruyarak ek maliyet de oluşturmamaktadır. Doğal taş yapısının estetik görüntüsü ile hem iç hem de dış dekorasyona katkı sağlamaktadır. Bu nedenle boya işlemine gerek duyulmadığından boya masrafına da ihtiyaç duyulmamaktadır.

Taş Evin Yapımı

Taş ev yapımı, oldukça yoğun ve ustalık gerektiren bir işlemdir. Sonunda oluşacak yapıyı elde edebilmek adına sıkı ve özverili bir çalışma gerektirir. Bu nedenle iyi bir taş ustası tarafından inşa edilmelidir. Ayrıca taş ev yapımı esnasında birtakım noktalara dikkat edilmeli, evin sağlam ve uzun ömürlü olması sağlanmalıdır. Evin sağlam ve uzun ömürlü olabilmesi amacıyla bu alanda uzmanlaşmış taş ustaları ile çalışılmalıdır. Evin yapım aşamasına başlanmadan önce mühendislik ve mimarlık çalışmalarının tamamlanması ve inşaat firması ile mutabık kalınması oldukça önemlidir. Evin yapımı esnasında ise taşların dayanıklı, estetik ve işlevsel özellikleri incelenmelidir.

tas_ev_yapimi

Taş evler, çeşitli büyük taşlardan meydana gelir ve duvarlar farklı yöntemlerle örülür. Taş ev yapımı için tercih edilen başlıca yöntemler şunlardır:

  • Toprakla örme
  • Harçsız, sıkıştırma yapılarak, kil ile örme
  • Harçsız, köşeli taşlar ile örme
  • Poligonal olarak örme
  • Kesilmiş birimlerle ve kireç harcıyla örme
  • Harçsız, kesilmiş birimlerle örme

Bu yöntemler sadece usta eller tarafından gerçekleştiğinde tehlike arz etmemekte ve uzun yıllar boyunca güvenle kullanılabilmektedir. Taş ev yapımı için mühendislik, mimarlık ve kaliteli işçilik alanında hizmet vermekte olan Taş Ev Türkiye yapılarını inceleyebilir ve hayalinizdeki eve kavuşmak için iletişime geçebilirsiniz.

Taş Evin Maliyeti

Taş evler, malzemesi sayesinde betonarme yapılardan daha ekonomiktir. Peki, taş evin maliyeti belirlenirken neler göz önünde bulundurulur? Bu noktada ilk dikkat edilecek kriter evin bulunduğu konum ve arsasıdır. Taş evin yapısından önce, nerede olduğu daha önemlidir. Arsa ne kadar değerliyse taş de bir o kadar değer kazanacaktır. Bulunduğu şehir, bölge ve bölgenin tüm özellikler taş ev maliyeti üzerinde etkili olur.

Taş ev yapımı için kullanılan taşın türü de maliyeti üzerinde belirleyici bir etkendir. Taş doğada kolayca bulunabilen, ekonomik bir malzeme olsa da nakliye işlemleri için belirlenen ücretler maliyete yansıyacaktır. Bu doğrultuda, taş kaynağı ne kadar yakın olursa taş ev maliyeti de o kadar uygun olacaktır. Bunun yanı sıra taşın işlenmesi de bir o kadar zor ve zahmetlidir. İşçilik maliyeti betonarme bir yapıya oranla daha fazladır. İşçilik bu yapıların en önemli girdisidir. Daha sonra pişmanlık yaşamamak için uzman bir ekip ile çalışılmalıdır.

Taş evlerin maliyet açısından birçok avantajı bulunur. Sağlam yapısı, tadilat, bakım ve dekorasyon gibi fazladan giderlere sahip olmamasıyla betonarme yapılardan çok daha az maliyete sahiptir ve uzun vadede oldukça iyi bir yatırım sağlar. Taş ev yapımı, uzun süreli bir yatırım olarak değerlendirilmesi halinde normal bir villa ile fiyatları arasında aslında pek bir fark bulunmamaktadır. İlave olarak bakım ihtiyacının da bulunmaması ve uzun yıllar boyunca güvenle kullanılabileceği de göz önünde bulundurulduğunda oldukça uygun fiyatlı olmaktadır.

Taş ev soğuk aylarda sıcak, sıcak aylarda ise serin bir iklime sahip olması nedeniyle enerji harcamalarını kısıtlamaktadır. Isıtma ve soğutma özellikleri sayesinde ise uzun süreli enerji kaybına neden olmamakta ve ek bir maliyet oluşturmamaktadır. Betonarme yapılar ekstra yalıtım ve enerji ihtiyacı da duymaktadır. Taş evler bu nedenler hem sağlıklı hem de uygun fiyatlı bir alternatif haline dönüşmektedir.

Bu yazımızda sizlere taş ev nedir ve taş ev yapımı hakkında her şey hakkında bilgi verdik.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Teklif Al

GÖNDER
close-link