fbpx

Taş Ev Yapımında Kullanılan Taşlar ve Özellikleri

  • 9 ay önce
  • 1
taş ev yapımında kullanılan taşlar ve özellikleri

Taş evler, uzun ömürlü, sağlıklı, sürdürülebilir mimari özelliklere sahip olmasının yanı sıra dayanıklı olması ile çok uzun yıllar boyunca en çok tercih edilen yapılar arasındadır. Taş ev yapımında kullanılan taşlar ve özellikleri taş evin dayanıklılığını da doğrudan etkilemektedir. Taş evlerin uzun süre boyunca bakıma ihtiyaç duymaması ve ayakta kalabilmesi için taş seçimi oldukça önemlidir.

Taş ev yapımında kullanılan taşlar ve özellikleri şunlardır;

Taş ev yapımında kullanılan taşlar, neredeyse her tür gövde oluşturacak kadar sağlam olan taştan oluşabilir. Bu taşlar kesme ve kırma (doğal) taşlar olmak üzere ikiye ayrılır. Kesme taşlar, mimari alanda kullanılmak için her yüzeyi işlenmiş, yontulup düzeltilmiş taşlara denir.

Kesme taşlar, düzgün şeklinden dolayı mimari yapılarda kullanılması en kolay taşlar olduğu için taş ev yapımında en çok kullanılan taş türüdür. Doğal taşlar, kesme taşlar kadar çok kullanılmasa da özellikle yöresel taş ev modellerinde sıklıkla kullanılır.

Yöresel taş ev yapımında kullanılan taşlar, tahmin edilebileceği gibi çoğunlukla bölgede çıkarılan doğal taşlardır. Bu doğal taşları sıralayalım ve çıkarıldıkları yerleri inceleyelim.

1. Gesi Taşı

Kayseri’nin Gesi ilçesinden çıkartılan Andezit ve Bazalt özelliklerini taşıyan bir taş türü. Kaldırım, yaya yolu, havuz kenarı döşeme ve mutfak tezgahı olarak kullanılabilir.

2. Sille Taşı 

Konya’nın Sille bölgesinde çıkartılan 2000 derece ısıya dayanıklı Volkanik ve Andezit özellikleri taşıyan taş türü. Çok yüksek derecede ısıya dayanıklılığı olduğu için tuğla ve kiremit fabrikalarında ve fırın yapımında kullanılabilir.

3. Karacadağ Taşı

Sönmüş volkan Karacadağ’ın eteklerinde yer alan maden ocağından çıkartılan siyah bazalt taştır. Kaldırımlarda, bahçe duvarlarında, köprülerde, demiryollarında kullanılabilir.

tas_ev_karacadag_tasi

4. Nahit Taşı

Üzerinde benekler olan bu beyaz taş türü, kalker ailesinde yer alır. Şanlıurfa’dan çıkarılır. Camiler, köprüler, medreseler ve hanların yapımında sıkça kullanılır.

5. Katori Taşı

Mardin’in Midyat ilçesinden çıkarılır. Midyat Taşı ve Mardin Taşı isimleriyle de bilinir. Mezarlar, camiler, kapılar ve şadırvanların yapımında kullanılır.

6. Kalker Taşı

Çoğunlukla Akdeniz olmak üzere ülkenin karstik alanlarında yer alır. Çimento ve kireç üretiminde ve endüstriyel alanlarda kullanılır.

tas_ev_kirec_tasi

7. Granit Taşı

Ülkemizde çok Kütahya’dan çıkartılır. Yüksek dayanıma sahiptir. Bu nedenle iç ve dış mekân tasarımlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Genellikle çıkarıldığı bölgeden bloklar halinde çıkarılmakta ve plak veya blok haline getirilmektedir. Farklı boyutlarda işlendiğinde bahçe peyzajı için de kullanılabilmektedir. Uzun yıllar boyunca formunu korur ve bozulmaz. Küp şekli verilerek Arnavut kaldırımları için de sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca beton yapımında ve barajlarda kullanılır.

8. Tüf Taşı

Tüf taşı, bir diğer adıyla volkanik taş, açık renkli olan doğal bir taştır. İlk olarak çıkarıldığında yumuşak bir formdadır ve zamanla sertleşmesi ile sert bir doğal taşa dönüşmektedir. İklim özelliklerine göre farklı renklerde olabilmektedir. Farklı hava koşullarına maruz kalması sonucunda gitgide sertleşen bu taşlar, taş ev mimarisinde kullanılması halinde ek bir inşaat demirine ihtiyaç duymamaktadır. Kullanıldığı evde doğal yalıtım özellikleri sağlamaktadır. İç ve dış mekanlarda kullanılır. Duvarlar, kemerler, sütunlar ve bahçelerde yaygın olarak kullanılır.

9. Liz Taşı

Muş’tan çıkarılır. Cami, bina ve okul inşaatlarında kullanılır.

10. Havara Taşı (Beyaz Taş)

Güneydoğu Anadolu’da çok bulunan bir taş türüdür. Duvar ve sütunların yapımında ve cami yapımında kullanılabilir.

11. Ahlat Taşı

Bitlis ve çevresinde bulunur. Cami, minare, çeşme, şömine, barbekü ve mezar yapımında kullanılır.

12. Kayrak Taşı

Kastamonu ve Batı Karadeniz’de yoğun olarak kullanılır. İç ve dış mekanlarda kullanılır. Barbekü, şömine, fırın ve baca yapımında kullanılabilir.

13. Traverten 

Doğada oluşan doğal kayaç yapılardır. Modern mimari içerisinde de sıklıkla kullanıldığı gibi eskiden de sıklıkla kullanılan doğal taşlar arasındadır. Kullanım amacına uygun olarak hem iç hem de dış mekân tasarımlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Traverten taşları çıkarıldığı bölgeye göre birtakım renk değişiklikleri gösterebilir. Çıkarıldığı bölgeye göre kırmızı, sarı veya kahverengine sahip olabilmektedir. Doğal bir taş olması nedeniyle her çıkarılan taş benzer şekillerde olmayabilir. Uzun ömürlü bir taş olması ve bakıma ihtiyaç duymaması nedeniyle de dış mekân tasarımlarında tercih edilmektedir. Su yalıtımı sağlamakla beraber oldukça dayanıklıdır.

14. Mermer

Farklı ebatlarda birçok bölgede parlatılarak kullanılan mermer taşı sert özelliktedir. Aşınmaya, ısıya, suya, neme karşı oldukça dayanıklıdır. İç mekanlarda birçok bölgede tercih edilmektedir.

tas_ev_kayrak_tasi

Doğal Taş Evler

Taş ev yapımında kullanılan taşlar ve özellikleri arasında yıllar boyunca özelliğini koruyabilmesi yer almaktadır. Aşınma ve yıpranmanın minimum düzeyde olması ile ilk günkü ihtişamını korumaktadır. Deprem, yangın, sel gibi doğal afetlere karşı doğal taşların dayanıklılığı da en önemli özelikleri arasındadır.

Taş evler ekosisteme uyumlu olması ve doğa ile dengeli olması da dayanıklı ve güçlü bir yapıya sahip olabilmesini göstermektedir. Traverten, granit, volkanik taş, kalker gibi birbirinden farklı olan doğal taşlar ile çağdaş bir görüntü yakalamakla birlikte nitelikli özelliklere de sahiptir. Özellikle son dönemlerde şehir merkezlerinde de birçok yapının dış cephesinde kullanılmaktadır.

Taş ev yapımında kullanılan taşlar ve özellikleri içerisinde sağlıklı bir alternatif olması tercih edilebilirliğini artırmaktadır. Şehir hayatının kirliliğinden yorulan vücut için arındırıcı özellikte olan taş evler kaliteli bir hayat sürmek için oldukça avantaj sağlamaktadır.

Farklı taş türlerinin bir arada kullanılmasıyla da dayanıklı ve modern bir doğal taş eve sahip olmak mümkündür. Yapısal olarak enerji verimliliğini sağlayan ve sağlıklı olan doğal taş evlerin yapımında uzman bir ekiple çalışmak çok önemlidir. Yaşanılacak olan bölgenin özelliklerine uygun inşa edilmiş olan taş ev güvenilir olmalıdır.

Doğal Taş Evlerde Taş Seçimi

Taş ev bölgenin özelliklerine göre seçilen doğal taş ile inşa edildiğinde uzun süreli dayanıklılığa sahiptir. Doğal taş ev yapımında kullanılan taşlar ve özellikleri, renk doku ve dayanıklılığına göre çeşitlerine ayrılmaktadır. Taşın seçiminde bu nedenle bazı püf noktalar bulunmaktadır. Evin yapılacağı bölgenin fiziksel özelliklerine dikkat etmek gereklidir.

Taş ev yapımında kullanılan taşlar ve özellikleri iç mekân ve dış mekân tasarımlarında genel olarak şunlardır:

  • Mermer, doğal taş içerisinde işlem gören bir taş olup özellikle iç mekân tasarımlarda çoğunlukla tercih edilmektedir. Yüzeyi parlatma işleminden geçen mermer, dayanıklılık özelliğinin artırılması ile zemin döşemelerde tercih edilmektedir. Yüzeyinde farklı kabartmalar ve pürüz oluşturulduğunda ise yüzey kaplama aşamalarında kullanılabilmektedir. Mutfakta sık sık tezgâh olarak da kullanılan mermer yerini zamanla granite bırakmıştır. İç mekân tasarımlarında siyah bitümlü mermer zamanla bazı aşınmalara maruz kalması nedeniyle dikkatli seçilmelidir.
  • Granit ve koyu renkli traverten taşlar ise genellikle dış cephe kaplamasında kullanılmaktadır. İç mekân tasarımlarında da dayanıklı olmaları ve estetik açıdan görünümleri nedeniyle de sıklıkla tercih edilmektedir. Zemin döşeme esnasında traverten taşının gözeneklerine kirlilik dolması nedeniyle çoğunlukla tercih edilmemektedir.
  • Traverten taşı farklı renklerde dekorasyon amaçlı kullanılabilmektedir. Bunun haricinde mevsim geçişlerinin çok yoğun olduğu bölgelerde veya ortamlarda traverten yerine yalıtım özelliği daha fazla olan taş türünün kullanılması gereklidir.
  • Kolay aşınma özelliğine sahip olan ve bulunduğu bölgenin coğrafyasına uyum sağlayamayan sert yapılı mermer taşlardan da uzak durmak gereklidir.

Taş Ev Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Taş evin yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise birlikte çalışılan ekibin bu konuda uzman olmasıdır. Taş ev yapımında kullanılan taşlar ve özellikleri bölgeye uyum sağlamalı ve ustanın bu malzemeleri çok iyi tanıması evin sağlamlığını doğrudan etkilemektedir. Bu alanda profesyonel ekibi ile hizmet vermekte olan firmalar ile çalışılmasına özen gösterilmelidir.

Taş ev yapımında kullanılan taşlar ve özellikleri, estetik olmasının yanı sıra ekolojik olarak da doğaya olumlu katkılar yapmamıza olanak sağlamaktadır. Farklı tarzlarda ve özgün projelerle, tek katlı taş ev, iki katlı taş ev gibi ihtiyaca yönelik taş ev yapımı mümkündür.

Maliyet olarak betonarme yapılara nazaran maliyetli görünse de uzun soluklu düşünüldüğünde daha uygun hale gelmektedir. Burada ilk maliyet değerlendirilmemeli uzun vadeli ömür düşünülmelidir.

Neden Doğal Taş Ev Kullanılmalıdır?

Dayanıklı ve sağlıklı özelliklere sahip olması nedeniyle doğal taş ev kullanımı günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Taş ev görünümü karakteristik özelliklerinizi de içerisinde barındıracak modern bir yapı olarak günümüzde inşa edilebilmektedir. Taş ev yapımında kullanılan taşlar ve özellikleri göz önünde bulundurulduğunda birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Bu avantajlar aşağıda detaylandırılmıştır:

Ekolojik

Doğada hazır halde bulunan taşların tekrar doğaya minimum işlemden geçirilerek kazandırılmasını sağlamaktadır. Sadece taş ocakları tarafından taşın çıkarılması için enerji harcaması yapılmaktadır. Taş evin inşası sırasında kimyasal içerik kullanılmamaktadır. Kullanılmayan taşlar ise geri dönüştürülebilir formdadır.

Sağlıklı

Hava filtresi uygulayabilmesi ve doğal afetlere karşı koruma özelliği olması sayesinde sağlığa katkısı oldukça yüksektir.

Kullanışlı

Bloklar şeklinde çıkarılabildiği için evin yapısına uygun şekilde kesilebilmektedir.

Uzun ömürlü

Birçok milletin asırlardır kullandığı günümüzde de tarihi bölgelerde de izleri görülen taş evler uzun ömürlü ve çok dayanıklıdır. Orijinal hallerini korur ve zamanla daha da dayanıklı hale gelir. Birçok malzeme ile birlikte uyumlu hale gelerek dayanıklılığı da artırılabilir. Taş ev yapımında kullanılan taşlar ve özellikleri arasında uzun ömürlü olması en belirginidir.

Çeşitli

Doğal taşların her biri birbiri ile benzer özellikler gösterse de aslında doğada doğal olarak bulunduklarından kendine özgüdür. Ayrıca istenilen ölçü ve şekil verilebilmesi ile de teknik olarak taş ev yapılarına oldukça uygundur.

Tasarruflu

Enerji korunumuna destek olması nedeniyle oldukça tasarrufludur. Yapının sıcak havalarda serin, soğuk havalarda ise sıcak olmasını sağlamaktadır.

Önceki yazımızı https://tasevturkiye.com/tas-evin-saglik-acisindan-avantajlari/linkinden okuyabilirsiniz. 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Teklif Al

GÖNDER
close-link