fbpx

Taş Evin Sağlık Açısından Avantajları

  • 9 ay önce
  • 1
Taş Evin Sağlık Açısından Avantajları

Taş ev, isimlendirilmesinden de anlaşılacağı üzere taşlardan inşa edilen evdir. Yapımında kesme veya kırma taş olarak bilinen taşlar kullanılır. Kesme yöntemi ile hazırlanan taşlar fabrikasyon üretimi olarak bilinmektedir. Kırma taş ise kırılarak şekil verilen ve eve uygun hale getirilen yöntemdir. Taşın doğal olması ve inşa edilecek bölgeye uygun seçilmesi ile taş evin sağlık açısından avantajları oldukça fazladır.

Taş evin inşaatı için temelden başlanacak şekilde uzman bir ekip ile çalışılması ve usta ellere teslim edilmesi gelecek dönemde sıkıntı yaşamamak adına önemlidir. Taş evlerin güzelliğinin yanında işlevselliği ve uzun süreli kullanılabilmesi için bu alanda uzmanlaşmış ustalar ile çalışılması evin eşsiz hale gelmesini de sağlamaktadır. Taş evin tamamen sağlıklı olması evin yapımında da kimyasal malzemelerin kullanılmamasından gelir. Taş evlerde alçı sıva uygulaması bulunmamakta ve taş genellikle örme şeklinde yapılmaktadır. Betonarme yapılarda bu durum, tuğla üzerine sıva, sıva üzerine boya şeklinde kimyasal uygulamalar içermektedir.

Taş evin sağlık açısından avantajları arasında doğal filtreleme özelliği de yer almaktadır. Doğal yapısı gereği taşlar sağlığa zararlı olan havanın filtrelenmesinde görev alır. Bu sayede evde ciddi sağlık problemlerine neden olabilecek rutubetin önlenmesini sağlar. İklim şartlarına göre çok soğuk veya çok sıcak havalarda bile bu filtre özelliği sayesinde evde her daim taze bir hava bulunur. Taş evler, solunum problemlerini engeller ve daha sağlıklı bir yaşama adım atmanızı sağlar. Kimyasal uygulamaların yer almaması nedeniyle gönül rahatlığı ile yaşayabileceğiniz bir yaşam alanına kavuşabilirsiniz. Yaşam kalitesini artırmak ve güzel bir eve sahip olmak için taş ev projeleri bulunmaktadır. Size en uygun taş ev projesini bulmak, tek katlı taş ev veya iki katlı taş ev yaptırmak istiyorsanız bu alanda uzmanlaşmış firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Taş Ev Sağlıklı Mı?

Taş evler, doğal taş kullanılması nedeniyle sağlıklı bir ev alternatifidir. Taş evin sağlık açısından avantajları arasında öncelikli olarak hava filtreleme özelliği gelmektedir. Hava filtreleme özelliğine sahip olmayan betonarme yapılarda küf oluşumu görülmektedir. Rutubet ve küfün oluşması da solunum yolu hastalıklarına neden olmakta ve astım hastalığına davetiye çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra alerjik reaksiyonlarda görülebilir. Taş evler, rutubet oluşturmaması özelliği sayesinde doğal yaşamı sevenler tarafından tercih edilmektedir. Bunu takiben ısı yalıtım özelliği sayesinde de mevsim geçişlerinde iklim değişikliğinden kaynaklanabilecek hastalıklardan korunmayı da sağlamaktadır.

Taş evin dayanıklılığı, haşereyi önleyebilmesi, şehirden kaçmak için etkileyici bir yapı olması, doğa ile iç içe olması, kimyasal yapı malzemelerinin yapıda kullanılmaması taş evin sağlık açısından avantajları arasında yer almaktadır. Taşın doğal özelliği gereği yalıtım özelliği içermesi insan vücudunun daha etkin dinlenmesini de sağlamaktadır. Sağlıklı bir ev olmasının etkilerini uzun vadede sağlıklı bir yaşam olarak alabilirsiniz. Stresten uzak, şehir hayatının gerginliğini yaşamamak ve sağlıklı bir evde yaşamak da yaşam kalitesini artırmaktadır.

Taş evin sağlık açısından avantajları arasında bir diğer detay ise doğal afetlere karşı korumalı bir yapı olmasıdır. Taş ev; yangın, deprem, sel gibi durumlarda zarar görülmemekte ve dayanıklılığı ile güven vermektedir. Duvarlarda herhangi bir kimyasal işlem olmaması ile yanıcı bir materyal değildir. Aksine yangını söndürücü özelliği bulunmaktadır. Bu sayede sevdiklerinizle rahatlıkla zaman geçirebilir ve güvenli bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Neden Taş Ev Tercih Edilmelidir?

Uzun ömürlü, doğa dostu ve güvenilir ev arayanlar tarafından sıklıkla tercih edilen taş evin sağlık açısından avantajları da bulunmaktadır. Kırsal alanda yaşamak ve doğa ile iç içe de olmak bu evlerin bir diğer avantajıdır. Taş ev tercih edilme nedenleri aşağıda listelenmiştir.

  • Taşın doğallığı gereği ısı ve ses yalıtımı özelliklerine sahip olması ile kışın ve yazın enerji korunumunu sağlamaktadır. Ses yalıtımı sayesinde dışarıya gürültü gitmemekte ve dışarıdan gelen gürültü de duyulmamaktadır. Betonarme yapılardan en büyük farklardan biri ve avantaj sağladığı konulardan biridir. Aynı zamanda bu özelliği sayesinde tasarruf etmenizi de sağlamaktadır.
  • Rutubeti önleyen ve nem tutucu özelliği olmaması sayesinde ülkenin sahil kesimlerinde bile gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bir villa alternatifidir. Taş ev modelleri ve taş ev projeleri bulunulan bölgenin coğrafik özellikleri dikkate alınarak tasarlanmaktadır. Bu sayede rutubet ve küf oluşumunu engelleyecek bölgenin şartlarına uygun taş kullanılmaktadır.
  • Ekolojik özellik taşıdığı için hem doğa dostu hem de insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Doğadan gelen taşların çevreye zarar vermeyecek şekilde doğal şekilde bir eve dönüştürülmesiyle de sürdürülebilir mimariyi desteklemektedir.
  • Doğal afetlere karşı dayanıklılığı ile bilinen taş ev modelleri bir diğer tercih edilme sebebidir. Özellikle deprem bölgelerinde tercih edilmesi gereken yapılar arasındadır. Doğal afetler göz önünde bulundurulduğunda taş evin sağlık açısından avantajları da bulunmaktadır.
  • Taş ev sürdürülebilir mimarinin bir projesi olduğu için bakım gerektirmez ve uzun yıllar güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Taş Ev Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Taş ev kullananların yaşadığı en büyük avantaj taş evin uzun süre boyunca hiçbir bakım gerektirmeden rahatlıkla kullanılabilmesidir. Uzun vadeli ve güvenilir bir yatırım aracı olarak da görülen taş evler, hazır olarak alınabildiği gibi belirli projelerde mevcut arsa üzerine de inşa edilebilmektedir. Bu yapıların tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden birisi de sağlıklı bir alternatif olmasıdır.

Taş evin sağlık açısından avantajları arasında hava filtreleme özelliği yer almaktadır. İçeriye kirli havanın girmesini engelleyerek her daim temiz bir havanın içerde olmasını sağlamaktadır. Hem doğa ile iç içe bir yaşam hem de temiz bir hava eşliğinde yaşamak için taş ev modelleri günden güne gelişmektedir. Değişen teknoloji ile birlikte ihtiyaçlar da farklılaşmaktadır. Değişen mimari anlayış ve ihtiyaçlara göre kişiye özel olarak taş ev modelleri üretilebilmektedir.

Taş evin uzun ömürlü olması, şiddetli doğal afetlerden etkilenmemesi, sağlam yapıda olması, yatay mimari şeklinde inşa edilmesi, sağlıklı olması, temelinin sağlam olması, geri dönüştürülebilir formda olması da diğer tercih edilme nedenleri arasındadır. Bunların arasında en dikkat çeken konu taşların sağlıklı olabilmesidir. Taş evin sağlık açısından avantajları, kaliteli taş malzemeden yapılması ve kimyasal içerikli yapı malzemelerinin kullanılmamasından kaynaklanmaktadır.

Taş Ev Yapım Süreci Nasıldır?

Taş ev, bölgeye uygun seçilmiş taşlarla ve bu alanda ustalaşmış kişiler aracılığıyla yapılır. Taş ev yapımı oldukça zahmetli ve emek isteyen bir süreçtir. Tasarım aşamasından anahtar teslimine kadar olan tüm süreçte dikkat isteyen önemli bir mimari projedir. Taş ev yapım sürecine dahil olmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Taş ev doğrudan satın alınacaksa; bölgeye uyum sağlayan ve mimari özellikleri ile desteklenen ev olma durumu incelenmelidir.
  • Taş ev size ait olan arsa üzerine yapılacaksa; yasal düzenlemeler gereği gerekli izinlerin alınması ve bölgenin özelliklerine uygun bir inşaat sürecinin işletilmesine dikkat edilmelidir.

Evin uzun süreli kullanılabilmesi, doğal afetlere karşı dayanıklı olabilmesi için doğru tasarım teknikleri ve duvar örme teknikleri kullanılmalıdır. Taş evin sağlık açısından avantajları olabilmesi için mimari aşamasında özverili bir çalışma gereklidir. Evin yapımı esnasında sadece estetik özelliklerine odaklanılmamalı, işlevselliği de göz önünde bulundurulmalıdır. Yüksek katlı taş ev yapımı genellikle tercih edilmemektedir. İki katlı taş ev veya üç katlı taş ev modelleri bölgenin özellikleri de göz önünde bulundurularak tasarlanmalı ve inşaatı yapılmalıdır.

Bu yazımızda sizlere taş evin sağlık açısından avantajlarından bahsettik. Bir önceki yazımıza https://tasevturkiye.com/kis-ayinin-vazgecilmezi-somine-ile-icinizi-isitin/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Teklif Al

GÖNDER
close-link